פתרונות לבעיית היונים

ישנן לא מעט שיטות אשר נועדו לפתור את  מטרד היונים, גם למטרה פרטנית, וגם לטיפול כולל ונרחב לרחוב או עיר שלמה. בין השיטות ניתן למצוא הצבת דוקרנים שתורמים לבריחת היונים מהאזור, ועבודות סנפלינג נרחבות.

נציין כאן רשימה חלקית מן השיטות - האמצעי היעיל והאנושי ביותר הוא למעשה לבנות שבכי ענק ליונים, אשר לצידם יהיה מתחם מזון עבורם. בנוסף, יש לדאוג לאנשי תחזוקה שיבצעו ניקוי ופעולות סטריליזציה קבועות במתקנים. מה שיכול לגרום להפחתת האוכלוסייה של היונים הוא החלפת ביציהם לביצי דמה, בדומה לאופן שבו מבצעים עיקור יזום לחתולים המצמצם את מספרם.

2

 

פתרון נוסף, אך בעייתי מעט הינו פתרון ההפחדה. העיקרון כאן הוא הרחקת היונים ע"י יצירת רעש, קולות של עופות טרף, דחלילים שונים ועוד קולות הפחדה שונים. פתרון זה הוא אידיאלי ליונים נודדות, אך נתפס כלא אפקטיבי עבור יונים דוגרות שהקימו קן במקום. היונים הופכות רגילות לרעשים השונים ולאחר זמן מה חוזרות למקום דגירתן. הרחקת היונים באמצעות חסימת הכניסה לאזורי דגירתן נחשב אפקטיבי רק במידה ומבצעים אותו נכונה, בשילוב נכונות להפחית פגיעה ביונים על ידי שימוש בדוקרנים להרחקת יונים. התקנת דוקרנים, רשתות באזורי קינון וחסימת פתחים ומרווחים הינם שכיחים ברחבי העולם. אולם, חסרון בולט בפעולות אלו הינו חוסר עמידות החומרים אלו בעקבות גשמים וסופות. 

 

פתרון מצוין לבעיית היונים הוא תכנון מראש כיצד להימנע מן הבעיה. תכנון כזה יפחית את נוכחות היונים בבניינים, כאשר תכנון הבית נעשה ללא אדני חלון בולטים, כוכים וכרכובים. כדי למנוע את גישת היונים הנהוגות לדגור הגגות, ניתן להתקין מחסומים מיוחדים ולחזק את סורגי פתחי האוורור ברעפים. פעולה זו תמנע דגירה עתידית של היונים. בנוסף, התקנת סבכה מרווחת נכונה אשר תגן על מסתורי הכביסה, תמנע קינון ותשים קץ לסבלם של הדיירים בבניין המגורים. 

שיטה אשר נחשב פחות הומאנית הינה מריחת חומר דביק על גבי משטחי הדגירה של היונים. מדובר בחומרים אשר מסבים נזק ליונים ולתפקוד הנוצות. יתרה מכך, החומר לא פעם לוכד ציפורים שונות ולטאות וגורם למותן. בעיה נוספת הינה שחרקים רבים נדבקים למשטח דבר אשר מקשה על ניקוי המשטח. שיטה זו מעוררת התנגדות בקרב גורמים רבים ביניהם  PICAS וזאת בשל גרימת החומר סבל רב ליונים ואף נכות תפקודית.