סילוק יונים

יונים הם אחד הסמלים העתיקים ביותר לשלום, זוגיות , אהבה ונאמנות. יונים תוקפניות רק כלפי יונים אחרות במסגרת מלחמות הטריטוריה , הן חיות בזוגיות לכל החיים ותמיד יזכרו היכן בקעו ולאן עליהם לשוב. יש להן יכולת לנווט בצורה מדויקת  ממרחק רב ביותר אפילו של אלפי קילומטרים את הדרך חזרה למקום הקינון שלהן .בעוד אלו הם הדברים החיוביים לגבי יונים, הרי שעבור רבים מהתושבים בעשור האחרון בישראל, יונים הפכו למטרד בעייתי ביותר.

התרבות מסיבית ונפיצות של יונים הביאה לשהייה של רבות מהן באזורי מגורים והפכה את החיים במקום לסיוט  הן בשל הרעש שהן גורמות, בעיקר בשעות הבוקר המוקדמות, אך גם לאורך כל היום, הלכלוך שהן מותירות אחריהן שהוא מקור לזיהומים ומחלות וכמובן הריח שהן יוצרות בריכוז גבוה שלהן במבנה אחד.

סילוק יונים בצורה עצמאית במרבית המקרים אינו יעיל שכן הן לא מוותרות בקלות על שטחי המחיה שלהן ובטח לא על אלו שהן בקעו בהם (נאמנות כבר אמרנו...) ולכן הפתרון הדרוש  הוא סילוק יונים בדרכים יעילות ומקצועיות וכאלו יש כמה במספר.

בין הדרכים היותר נפוצות לסילוק יונים:

עיקרון הטריטוריה – יונים אוהבות להיות בעלי הבית ולכן אם במקום ישנן יונים אחרות הן יתרחקו מהמקום . על כן הצבה של פסלי יונים במקומות קינון יכולה לעיתים לעשות את העבודה או שהיונים יתרגלו לפסלים ויקננו בכול זאת.

עיקרון היציבות – יונים אוהבות משטחים יציבים ומוגנים להתמקם עליהם על כן הצבה של דוקרנים לאורך הגג או התקנת רשת על שחוסמת את חדירתן יקשו על היונים את היציבות והשלווה הנדרשת והן יחפשו מקום אחר. 

עיקרון הפחד – ליונים יש אויבים , עופות דורסים בדמות בזים, ינשופים ועורבים. על כן הצבה של דחלילים של עורבים ועופות דורסים אחרים עלולים להרתיע את היונים מלנחות במקום ,אך במקומות בהם היונים כבר הקימו בית ,הן מתרגלות שבסביבתן יש דחלילים ואפילו עופות דורסים אמתיים.

אלו הן שיטות סילוק יונים טבעיות שרק בחלק מהמקרים עובדות ביעילות ואינן פוגעות פיזית או מסכנות את חיי היונה. כדאי להתייעץ עם מרחיק יונים ותיק בתחום סילוק היונים בטרם מטפלים בבעיה זו.