הדברת יונים

יונים הן כאב ראש רציני לדיירי בניינים רבים בישראל בעשור האחרון. מדובר בהתרבות בקצב  מואץ. בתקופה זאת שגרמה למשפחות יונים שלמות להתמקם על גגות בניינים או במסתורי הכביסה מתחת למנועי ה מזגנים ולהקים שם משפחות ,שלא עוזבות את מקום בקיעתם ומהוות מטרד רציני לתושבים.

הסיבות לכך שהיונים אינן עוזבות הן כי יונה מתרגלת לחזור תמיד "הביתה" למקום בו בקעה ובו שוהה המשפחה שלה ולהקים דור המשך. הדבר גורם לכך שתושבי בניינים נאלצים לשמוע את קולות היונים משעות הבוקר המוקדמות ולאורך מרבית שעות היממה ,לסבול את הלכלוך והריח  הנוראי של  צואת היונים ופגרי היונים המתות .כול זאת בתוספת הסכנה שבצואה זו ,כמו וירוסים ומחלות אחרות שמתפתחות בקרבתן ,כינים זבובים וטפילים .

למעשה אין דבר כזה "הדברת יונים" טיפול בבעיית יונים נקרא "הרחקת יונים".

הדברת יונים בחומרים רעילים שיגרמו למותן עלולה להמית אסון על שאר בעלי החיים בסביבה.

הפתרון העיקרי לבעיית היונים ,הוא התקנת רשתות שלמעשה מונעות את חדירת היונים למקומות בהן היונים מקננות או התקנת דוקרני נירוסטה במקומות בהם היונים רובצות .

נכון שלראות רשתות מול העיניים זה לא נעים ויזואלית ,אבל בגלל זה קיימות רשתות שקופות באיכות מעולה שמותקנות ע"י בעלי מקצוע בצורה יפה ואסתטית  וכמעט שאינן נראות .

גם הדוקרנים שודרגו מדוקרני פלסטיק גסים ובולטים לעין ,היום מתקין מקצועי יתקין דוקרני נירוסטה שיעילותם טובה יותר והם פחות גסים ופחות בולטים לעין.

חשוב לשכור שירותי מרחיק יונים מקצועי לטיפול מהיר ויעיל בבעיות יונים שונות ולא לנסות לבד, להסתכן במחלות וטפילים מהיונים או בפגיעה פיזית בשל עבודה על גג הבניין. יש מקצוענים בתחום שעברו הכשרות לעבודה בגובה על סולמות ובסנפלינג וזהו תפקידם.