בארץ ובעולם ישנם הרבה סוגים של דוקרנים להרחקת יונים ונגד בעלי כנף שונים


עוד מימים ימימה, בני האדם מנסים למצוא פתרון שיביא את הקץ לבעיית היונים. ישנם מספר רב של דוקרנים אשר מיועדים להרחקת יונים כגון: דוקרני ברזל מגולוון, דוקרני פלסטיק, דוקרני פח וכו'. עליהם להיות חזקים עמידים וצפופים דיים על מנת שירחיקו יונים באופן יעיל.

דוקרניםהיונים יכולות לזהות משטח שחסר בו דוקרן אחד מתוך עשרות ולנחות ברווח הקטן שנוצר. דוקרנים שנחשבים מאוד יעילים בהרחקת יונים הינם דוקרני נירוסטה על בסיס נירוסטה. דוקרנים אילו נחשבים מצוינים, אולם בשל מחירם אינם יעילים שכיחים כל כך. במקום אלו, מרבים להשתמש בדוקרני נירוסטה על בסיס פוליקרבונט, אשר זולים יותר ואפקטיביים במיוחד למניעה של נחיתת יונים על אדני חלונות, קצה הגגות, קורות, מרזבים ועוד. 

על גבי גגות הרעפים נהוג להתקין קפיצי נירוסטה בקידוח מיוחד בקצה הרעפים ועל הרוכבים המקשרים בין שיפועי הרעפים. בעת שמתקינים אותם דוקרנים בקצה הרעפים אנו מונעים בעצן את הלשלשת אשר נוחת מקצה הגג ישירות אל המשטח מתחתיו. ברוב המקרים מדובר בכביסה שלנו, מרפסת השמש, הכניסה לביתנו דק עץ ועוד. צואה זו מכילה תרכובת שמשאירה כתמים על מגוון חומרים, בין היתר- על שיש, דק עץ קרמיקות מתכות וכדומה. מעבר לפגיעה האסתטית מדובר בנזק

 סניטרי אשר יכול לגרום לזיהומים חיידקים ומחלות. למרות האפקטיביות הרבה של דוקרנים מסוג נירוסטה, ישנם מקומות כמו משטחים פנימיים בגגות, חלונות עמוקים ומסתורי כביסה ומזגנים בהם אין סיכוי רב למנוע נחיתת יונים ובניית קנים ודגירה, כמו גם גידול דור נוסף של יונים וזאת מכיוון שדבר ידוע הוא שלאחר גדילת הגוזלים ועזיבתן את הקן, הם חוזרים לאחר זמן מה לדגור ממש במקום בו בקעו מהביצה.

 

עוד פתרונות להרחקת היונים מבוצעות באמצעות עבודות סנפלינג כמו: סגירת פתחים בגגות רעפים ובקירות חיצוניים, אטימה של מחסנים,סככות או כל חלל שעלול לגרום לחדירתן של יונים, והתקנה של רשת מיוחדת לבניינים רבי קומות שמתבצע על ידי מנופים או עבודת סנפלינג. במקומות אלו בלתי נמנע לפרוס רשת מקצועית אשר תרחיק את היונים, דרך עבודות סנפלינג, או לחילופין בשיטות אחרות המונעות באופן פיזי את חדירץ היונים. השיטות שפירטנו לעיל למעשה הופכות את ביתנו פחות מושך עבור היונים ועוצרים את התרבותן, זאת ללא גרימת נזק פיזי ותוך פגיעה אסתטית מינימאלית במבנה.